Dokonując rozbiórki budynku na naszej działce musimy zastosować się do przepisów prawa budowlanego.

To ono decyduje, kiedy potrzebne jest licencja, kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy możemy rozbierać budowle na własną rękę.
To, że jesteśmy właścicielami parcele, nie daje nam jeszcze prawa, aby dowolnie decydować o budynkach, które znajdują się na naszym terenie. Również wtedy, gdy chcemy pozbyć się samowoli budowlanej lub budynku postawionego przez poprzedniego posiadacza.

Rozbiórka bez zezwoleń

Bez pozwoleń – najogólniej rzecz ujmując – możemy rozebrać te elementy, których budowy nie musieliśmy zgłaszać. Będą to głównie altany o powierzchni poniżej 25 mkw, oranżerie i inne tego rodzaju elementy. Wyjątkiem są te budowle, które mają charakter zabytkowy , a dodatkowo te wyższe niż 4,80 metra.

Zgłoszenie rozbiórki

Większość domów jednorodzinnych będziemy mogli rozebrać jedynie za zgłoszeniem tego faktu do odpowiedniego dla adresu działki Starostwa Powiatowego lub Urzędu Gminy (w dziale architektury, urbanistyki lub budownictwa: w różnych placówkach możemy spotkać się z różnymi nazwali tych działów). Zgłoszenie wystarczy, jeżeli demontowany przez naszą firmę budynek posiada mniej niż 8 metrów wysokości, a odległość od granicy parcele jest mniejsza niż połowa jego wysokości.
Dla przykładu: O ile chcemy rozebrać 6 metrowy budynek, który stoi 4 metry od granicy parcele, wystarczy zgłoszenie. Jeżeli już lokal mieszkalny stoi metr od granicy działki, potrzebujemy zezwolenia.
Kiedy zgłosimy staroście planowaną rozbiórkę, musimy czekać 30 dni na jego decyzję. Jeżeli żadnej nie otrzymamy, jest to równoznaczne z tym, że możemy zacząć prace. Starosta posiada jednakże prawo wystosowania sprzeciwu – wówczas będziemy zapewne musieli przedstawić dodatkowe dokumenty. Jeżeli sprzeciwu nie było, posiadamy dwa lata na przystąpienie do rozbiórki. Po tym terminie ważność zgłoszenia mija.

Zezwolenie

Jeżeli budynek, który chcemy rozebrać, nie spełnia powyższych kryteriów, czyli przede wszystkim stoi zbyt blisko granicy działki, jest wyższy niż osiem metrów albo jest obiektem zabytkowym, wówczas potrzebujemy zezwolenia.
Ażeby je uzyskać, musimy do właściwego urzędu dostarczyć prośbę o pozwolenie i dołączyć kilka załączników:
  • Zgodę na rozbiórkę podpisaną przez właściciela lub właścicieli budynku (nawet jeżeli to my),
  • Szkic przedstawiający umiejscowienie budynku na posesji,
  • Opis, w jaki sposób chcemy przeprowadzić prace,
  • Opis, w jaki sposób będziemy dbać o bezpieczeństwo ludzi i mienia,
  • Wszystkie dokumenty wymagane szczegółowymi przepisami: np. decyzja Generalnego Konserwatora Zabytków o skreśleniu budynku z listy zabytków, jeśli chcemy rozebrać obiekt wpisany do rejestru zabytków. O ile nasza budowla jest wpisana do planu zagospodarowania przestrzennego potrzebna będzie decyzja Miejskiego Konserwatora Zabytków,
  • Niekiedy Urząd może zażądać od nas projektu rozbiórki obiektu.
Po złożeniu wniosku, Urząd będzie miał 65 dni na jego rozpatrzenie. Jeżeli już wyda opinię negatywną, właściciel ma 14 dni na wniesienie odwołania (do tego samego urzędu, w którym składał dokumenty o wydanie zezwolenia).
Koszt zezwolenia to 36 PLN. Brak uzyskania odpowiednich zezwoleń jest naruszeniem prawa i ma możliwość zostać ukarany grzywną.

Nagłe wypadki

Niekiedy zdarza się, że prace rozbiórkowe należy podjąć natychmiast, ponieważ stan budynku może zagrażać życiu lub zdrowiu osób. W tak zaistniałej okoliczności prace można zacząć przed uzyskaniem odpowiednich certyfikatów albo przed wystosowaniem powiadomienia. Niemniej jednak formalności tych należy jak najszybciej dopilnować.
KOMENTARZE:
Zuzia
Znam przypadek, w którym takie wyburzanie budynków sprawiło nie niewiele kłopotów z samymi formalnościami. Niby znakomita sprawa, lokal w zredukowania, jednakże w takim opłakanym stanie, że nie było innej sposobności jak pozbyć się go z powierzchni ziemi. Na początku potrzebna była porządna firma rozbiórkowa i cała teczka niezbędnych licencji, zaświadczeń i tego rodzaju rzeczy. Na szczęście „co Cię nie zabije, to Cię wzmocni” i znajomi dzielnie przebrnęli przez cały problem bez szwanku, jednak wykończeni przygodą.
Piotr
Dostać taki problematyczny spadek to też należy posiadać pecha. Takie rozbiórki budynków cennik niewątpliwie mają niechudy. Chociaż w teraźniejszych czasach jest uczciwa rywalizacja i można zawsze próbować negocjować. Ja tak patrząc na sprawę z perspektywy widza, jednego jedynie w tym wszystkim bym spróbował: samo wyburzanie ciężkim sprzętem to musi być konkretna zabawa.
Ania
Oh, Ci Panowie, wyłącznie chęć niszczenia ich kręci. Pewnie, nie powiem sama z chęcią bym czasami wszystko rozwaliła, jednakże myślę, że takie rozbiórki to nie jest tylko bezsensowne niszczenia budynku wielką kulą na łańcuchu. Sam artykuł mówi o przygotowaniu papierów, niemniej jednak firma także pewnie musi postępować według chociażby zasad bezpieczeństwa. Wyburzanie budynków cennik odpowiedni do kieszeni Mieszkańców Polski i z pewnością sprzęt ciężki, wykwalifikowany personel, Kobiety i mężczyźni profesjonalni to i pewnie gruz wywożą. Również, czy taka bardzo dobra zabawa w temacie? No, nie wiem…

Dodaj komentarz