Notariusz i akty notarialne, gdzie jak i z kim?

Wydawałoby się, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła formalność, która powinna pójść śpiesznie i gładko. Praktycznie okazuje się, że warto poświęcić nieco czasu na odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy notarialnej aby nie trafić na nieprzewidziane trudności czy też pomyłki pisarskie.

Notariusz bydgoszcz – Jeżeli chcesz zostać inwestorem w nieruchomości to w większości wypadków będziesz spotykał się z notariuszem – przynajmniej tego Ci życzę ? Przy prowadzeniu działalności deweloperskiej okazało się, że w pewnym momencie rozwoju firmy nie byłem w stanie znaleźć czasu, który był potrzebny na uczestnictwo we wszystkich wymaganych aktach notarialnych. I tak już przy kilkudziesięciu nieruchomościach, które miałem sprzedać rocznie planowany czas na akty notarialne wyglądał mniej więcej tak:

umowa deweloperska – 1,5 godziny czytania + około 1 godziny na dojazd. Przy tym wszelkie umowy zawierane zostały z reguły w różnorakich terminach co wymagało stosownego ustawiania dnia by nie okazało się, że jakieś spotkanie czy także wydarzenie się przedłużyło a ja mógłbym spóźnić się na akt notarialny. umowa przyrzeczona – 1 godzina czytania. Tutaj udawało się umówić klientów ,hurtem” – czyli np. klienta z tego samego osiedla podpisywali umowy po kolei poczynając od przykładowo. poniedziałku ? , więc można dodać tylko około 15 minut średnio na dojazd i przerwy. Zauważ, że udział w samych umowach deweloperskich przy przykładowo. 25-ciu jednostkach sprzedażowych to ponad 62 godziny rozrzucone w różnych okresach czasu, a udział w umowach przyrzeczonych to prawie że 29 godzin – co daje przy 8-godzinnej dniówce – ponad 4 dni siedzenia w kancelarii notarialnej (!) – i to przy założeniu, że wszyscy klienci mogliby stanąć do aktu w zaproponowanych przeze mnie godzinach.

Reasumując: około 2 tygodni roboczych musiałbym spędzić w kancelarii podpisując umowy. Nie liczę tutaj aktów notarialnych dotyczących pozyskiwania nowych gruntów inwestycyjnych. A co z prowadzeniem korporacji i z zarządzaniem realizacją inwestycji? Wszak to są właśnie rzeczy na które muszę posiadać najwięcej czasu.

Rozwiązaniem dla mnie okazało się powołanie upoważnionego pracownika, który zawierał umowy o informacji z góry ustalonej. Ewentualne wymagane drobne zmiany odbywały się na podstawie telefonicznej konsultacji notariusza ze mną. Całkiem możliwe, że takie rozwiązanie będzie również odpowiednie dla Ciebie? Wszystko zależy od skali działalności, no i ze 100% pewnością od… Twojego nastawienia. Niektórzy nie są w stanie scedować na nikogo innego takich czynności w obawie przed brakiem 100% sprawdzeniu nad tekstem zawieranych aktów notarialnych. Jak jest w Twoim przypadku? Myślę, że warto abyś na spokojnie to rozważył kancelaria notarialna bydgoszcz.

Jeśli interesuje Cię zagadnienie działalności deweloperskiej to przeczytaj koniecznie mój inny wpis: Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań a także Jak prowadzić lokowanie deweloperskie

Ale od czego rozpocząć i co zrobić by dobrze wyselekcjonować kancelarię? Jak podpisywać akt notarialny Oraz na co zwrócić uwagę we współpracy z notariuszem? Poniżej wiele zasad, które mogą ułatwić Wszyscy wszyscy ludzie zorientowanie się w tym dylematach.

W trakcie sporządzania umów w formie aktu notarialnego mogą pojawić się w nich niedociągnięcia. Różny ma możliwość być ich kaliber – każdy z nich może jednak spowodować u nas niepotrzebny stres. Ma możliwość zdarzyć się literówka w nazwisku, która uniemożliwi dokonanie wpisu w księdze wieczystej, ale ma możliwość zdarzyć się też: złe zapisanie kwoty do zapłaty, numeru konta czy również błędne zsumowanie udziałów w gruncie, i tym podobne.

Konsekwencje błędów w akcie notarialnym mogą być bardzo kłopotliwe, skomplikowane do naprawienia Oraz dodatkowo… bardzo kosztowne. Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem i sprzedając mieszkania mieszkalnego zapomniałeś o wpisaniu służebności regulujących dostęp do miejsc parkingowych czy do drogi, która miała być w zamierzeniu wspólnie użytkowana. Wyprostowanie takich sytuacji nie za każdym razem jest intuicyjną formalnością – niezależnie od tego kto nie dopilnował swoich obowiązków: notariusz czy inwestor. Warto zatem przyłożyć się do dobrego zaplanowania aktu notarialnego by zminimalizować ryzyko powstania błędów.

Masz zamiar kupić dom na rynku pierwotnym? Przeczytaj mój wpis Czy zakup mieszkania od dewelopera jest ryzykowny i zobacz na co warto zwrócić uwagę przy takiej transakcji.

Jak wyselekcjonować właściwego notariusza? Zacznijmy od podstaw. Warto zastanowić się, czy to takie istotne, ażeby mieć ,własną” kancelarię notarialną?

Po kilkunastu latach inwestowania i setkach zawartych aktów notarialnych jestem przekonany, że warto. Optymalnie jest posiadać nawet kilka zaprzyjaźnionych kancelarii. Oto dlaczego:

Po pierwsze będziesz miał większe możliwości by ustalić dogodny termin aktu notarialnego. Jeśli w jednej kancelarii będzie tłok, to może się okazać, że w tym samym czasie w innej są wolne terminy.

Po drugie niektórzy notariusze posiadają większe niż inni ich koledzy doświadczenie w pewnych aspektach działalności – np. u jednego notariusza nie gorzej będzie zawrzeć umowę spółce a u innego podpisywać przykładowo. umowy deweloperskie.

Notariusz jako osoba godna zaufania Warto zwrócić uwagę na to, abyś mógł w łatwy metodę porozumieć się z wybranym rejentem. Notariusz powinien być też osobą wyjątkowo godną zaufania – zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony transakcji. Jedynie w atmosferze wzajemnego zaufania możliwe jest dobre przeprowadzenie transakcji, szczególnie tych bardziej skomplikowanych.

Elastyczność w zakresie ustalania terminów Warto wybrać takiego notariusza, który będzie gotowy by zrobić dla Ciebie akt notarialny również w niestandardowych godzinach. Ma możliwość się zdarzyć, że sprzedający będą mogli stawić się w komplecie przykładowo. wyłącznie w sobotę po południu, a nie każda tańszy notariusz bydgoszcz kancelaria zechce podjąć się sporządzenia aktu w takim terminie. Niestandardowe terminy najcześciej przydają się wtedy gdy sprzedawane są nieruchomości będące współwłasnością wielu osób – np. kilkudziesięciu. W ogromnej liczbie przypadków są to jedne z bardziej opłacalnych transakcji jakie będziesz spinał.

Czy można negocjować cenę aktu notarialnego z notariuszem? Tak, jak najbardziej możesz negocjować stawkę wynagrodzenia notariusza – tzw. taksę notarialną. Niestety są pewne opłaty stałe – takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za wpis do księgi wieczystej, na które nie masz żadnego wpływu, a które w większości umów sprzedaży będą konieczne do poniesienia.

Jak umówić się na zawarcie aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że to strona kupująca posiada prawo wyboru kancelarii notarialnej, w której odbędzie się transakcja. O ile już zatem masz intencja nabyć nieruchomość to nie wahaj się wskazać osobistej kancelarii do dokonania czynności.

Jadąc do znanej Ci kancelarii będziesz mógł skupić się na istotnych aspektach umowy, a nie zastanawiać się jak znaleźć samą kancelarię czy także gdzie zaparkować auto.

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym? Wcześniej postaraj się dostarczyć notariuszowi komplet potrzebnych mu informacji w czytelny sposób. Podaj spersonalizowane dane , a dodatkowo informacje drugiej strony umowy, dane domów i mieszkań – takie jak numer księgi wieczystej, numer działki, adres, itp. – dostarcz potrzebne dokumenty – takie jak zaświadczenie o przeznaczeniu, zaświadczenie o rewitalizacji, czy inne wymagane w danej transakcji jeśli taki obowiązek będzie spoczywał na Tobie.

Opisz też wszelkie istotne okoliczności umowy, którą chcesz zawrzeć – takie jak: – cena nieruchomości – warunki płatności – sposób i termin przekazania nieruchomości

Upewnij się przed aktem notarialnym, że druga strona umowy także dostarczyła komplet potrzebnych dokumentów.

Jak przygotować się do aktu notarialnego? Przygotuj sobie kartkę z numerem konta – zarówno w przypadku gdy sprzedajesz nieruchomość, ale także kiedy zawierasz umowę innego typu – np. warunkową – w wyniku której możesz spodziewać się przelewu zwrotnego.

Kto ponosi koszty aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że koszty aktu notarialnego ponosi kupujący. Więc jeżeli to Ty będziesz płatnikiem — nie zapomnij o zabraniu ze sobą adekwatnej ilości kasiorki. Na 100% znacznie wygodniej będzie, jeżeli już będziesz mógł zapłacić za akt notarialny przelewem – na co także warto zwrócić uwagę dokonując wyboru stałej kancelarii do współpracy.

Jak zawrzeć akt notarialny? Jeżeli jesteś wzrokowcem – tak jak ja – to poproś notariusza o przygotowanie wydrukowanego aktu notarialnego dla siebie – tak, abyś mógł na bieżąco sprawdzać poprawność wszystkich zapisów. Zauważyłem że, gdy nie widzę samego aktu, a wyłącznie go słucham to po pewnym czasie wyłączam się i nie jestem w stanie stosownie wnikliwie kontrolować treści odczytywanych słów.

Muszę je zwyczajnie widzieć.

Jeśli już masz jednakowo, to poproś o swój egzemplarz i na bieżąco czytaj każde zdanie które odczytuje notariusz. W ten metodę znacznie zwiększasz szanse na to, że wyłapiesz na tym etapie ewentualny błąd.

Jakie dane warto priorytetowo uważnie sprawdzić? W szczególności z dużą uwagą sprawdź spersonalizowane informacje osobowe, dane domów i mieszkań, cenę sprzedaży , a dodatkowo termin zapłaty. Podczas czytania aktu notarialnego sprawdź też uważnie informacje konta bankowego, na które masz otrzymać zapłatę ceny nieruchomości.

No i wreszcie bardzo istotne: upewnij się, że umowa którą zawierasz jest tą którą chcesz zawrzeć. W razie wątpliwości, jeżeli nie są dla Ciebie jasne jakieś sformułowania czy także konstrukcja samej umowy, nie wahaj się prosić notariusza o wyjaśnienia. Ich udzielenie jest jego koniecznością. Musi on też upewnić się, że wiesz jaką umowę podpisujesz i że robisz to całkiem świadomie.

Jak bezpiecznie zapłacić za nieruchomość? Tutaj przypomina mi się historia transakcji pewnego znajomego:

Podczas sprzedaży własnego domu Marek spisał z kupującym akt notarialny w którym napisano, że cena za nieruchomość została zapłacona. Potem wyszli wspólnie z kancelarii i udali się do banku aby kupujący mógł wyprodukować przelew, niemniej jednak okazało się, że dbając o na wczesną godzinę bank jest jeszcze zamknięty i będzie otwarty dopiero za godzinę. Kupujący zaproponował więc, że spotkają się za godzinę i wówczas wykona przelew. Właśnie Marek poczuł się mocno niepewnie gdy wyobraził sobie siebie za godzinę jak samotnie stoi przed bankiem w oczekiwaniu na kupującego. Zaproponował więc ażeby się nie rozstawać i zaprosił kupującego na kawę gdzie wspólnie doczekali do otwarcia banku. Nabywca wykonał przelew i transakcja zakończyła się pomyślnie.

Można jednakże łatwo wyobrazić sobie, że ta sytuacja skończyłaby się dramatycznie. Nieuczciwy kupujący mógłby wykorzystać fakt, że ma dokument potwierdzający dokonanie zapłaty za nieruchomość i mógłby po prostu… pójść w swoją stronę niezależnie od tego czy bank byłby zamknięty czy otwarty.

Dlatego warto umieszczać w akcie notarialnym zapisy zgodne z faktami. O ile już umawiasz się, że kupujący zapłaci Wszyscy najpóźniej w ciągu 3 dni przelewem – to właśnie w ten sposób to zapiszcie. Wręcz jeżeli już macie plan udać się wspólnie do banku tuż po samym akcie notarialnym.

Sprzedajesz nieruchomość, a zapłatę masz dostać dopiero za jakiś czas? Zobacz jak możesz się zabezpieczyć – jeden ze sposobów opisuje Piotr we wpisie: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy sprzedaży nieruchomości

Pamiętaj o tym, że niektórzy ludzie podpisują akt notarialny jeden raz w życiu więc wybierz kancelarię w któr

Dodaj komentarz