Zimą też można oszczędzać prąd

 

Starasz się oszczędzać prąd na co dzień, więc nie powinnaś z tego rezygnować również zimą. Na pewno jest to pora roku, gdy dni są krótkie, a chłód panujący za oknem przekonuje raczej do spędzania wolnego czasu w mieszkania. Wydaje się, że oszczędzanie energii w tym okresie jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego. Wystarczy racjonalnie zorganizować swój czas w lokalu mieszkalnego i wciąż cieszyć się niskimi rachunkami za energię elektryczną.
Urządzenia, które najbardziej zużywają prąd w naszych domach:
chłodziarko-zamrażarka,
kuchenka elektryczna,
zmywarka,
pralka,
czajnik elektryczny,
telewizor.
Jeśli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd, powinniśmy pomyśleć o zmniejszeniu zastosowania największych pożeraczy prądu. Na 100% nie ograniczymy zużycia lodówki, ponieważ jest ona włączona 24h na dobę. Możemy jednakże pomyśleć o lepszej klasie energetycznej przy zakupie takiego sprzętu. Warto prędko zamykać drzwi lodówki nie zastanawiając się, na co mam akurat ochotę.
Kuchenka elektryczna to urządzenie, które pożera sporo energii. Warto zaznaczyć, że dosłownie metodę przygotowania posiłków posiada ogromne znaczenie. Dlatego przygotowując jedzenie starajmy się optymalnie dopasować czas gotowania do produktu. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie szybkowaru do przyrządzania tych najbardziej czasochłonnych dań. Warto też zmniejszyć płomień pod garnkiem po zagotowaniu. Co ważne istotna jest także średnica garnka czy patelni. Najlepiej gdy płomień ogrzewa pełne dno naczynia. Gotujmy za każdym razem pod przykryciem, to skróci czas przyrządzania potraw. Gdy posolimy warzywa albo mięso pod koniec gotowania danie szybciej zmięknie.
Wszyscy wiemy, że po zakupie zmywarki wzrosną rachunki za prąd, ale zmniejszy to ilość używanej przeze mnie wody. Nie warto zatem rezygnować z tego sprzętu, niemniej jednak warto mieć na uwadze, aby uruchamiać ją jedynie wtedy, gdy jest pełna. Naczynia, które nie wymagają gruntownego umycia, a wyłącznie przepłukania wodą nie muszą odnaleźć się w zmywarce.
Dokładnie tak samo jak w przypadku zmywarki, również pralka potrafi znacznie zwiększyć zużycie energii. Uruchamiajmy ją jedynie wówczas, gdy jest pełna. Nie warto prać paru rzeczy wyłącznie dlatego, że akurat jutro chcemy ubrać te dokładnie określone spodnie. O ile posiadamy wybraną taryfę G12 lub G12W, wstawiajmy pranie w tańszej strefie czasowej. Nic się nie stanie, kiedy z praniem zaczekamy do godziny 22 albo ubrania poleżą ciut dłużej do weekendu.
Czajnik elektryczny również może być kłopotliwy, dlatego warto zapytać domowników czy posiadają ochotę na herbatę, niż grzać wodę parę razy. Jeżeli już mamy kuchenkę gazową, zwyczajny czajnik będzie bardziej opłacalny niż elektryczny.
Telewizor, w szczególności zimą, potrafi być włączony od rana do wieczora. W pewnych przypadkach Ci zajmują się czymś innym i nikt niczego nie ogląda, a telewizor jest jedynie tłem do rozmowy. Włączajmy go wtedy, gdy realnie chcemy obejrzeć coś konkretnego jak np. transmisję meczu.
Zgaś za sobą światło!
To hasło, które ewidentnie kojarzy mi się z dzieciństwem. Ile razy mama krzyczała „zgaś za sobą światło”, kiedy ktoś chciał wyjść z kuchni zostawiając je cały czas włączone. Przecież i tak od razu tam wrócę, więc po co na chwilę gasić światło? A po to w tym momencie, by oszczędzać energię. W tamtych czasach nie były one dostępne, ale aktualnie nie ma problemu z zakupem żarówek energooszczędnych. Sięgajmy po nie, ponieważ one de fakto zużywają mniej prądu. Pamiętajmy jednakże, że posiadanie takich żarówek to nie wszystko i wciąż gaśmy konsekwentnie za sobą światło!
A co z ogrzewaniem?
Zmniejszyliśmy już rachunki za prąd, niemniej jednak posiadamy ogrzewanie gazowe, a na dworze temperatury poniżej 0. Oszczędzanie gazu być może jest niemożliwe, gdy używamy go nie tylko w kuchni, niemniej jednak również do ogrzania lokalu i wody. Na szczęście są niezbite sposoby by udało nam się zmniejszyć zużycie gazu w naszym lokalu. Bardzo dużo ciepła ucieka poprzez niedomknięte okna. Sprawdźmy to, jeżeli powinno się możemy je ponadto uszczelnić.
Ze stuprocentową pewnością właściwie każde pomieszczenie wymaga zwyczajnego przewietrzenia. Trzeba to robić z głową. Pomieszczenia wietrzy się krótko, ale w zdecydowanej większości przypadków. Możemy na ten czas przykręcić grzejniki. Też gdy wychodzimy z domu wyłączmy grzejniki lub przykręćmy je, nie musi być przecież gorąco gdy nas nie ma. Nie zasłaniajmy niczym kaloryferów, pranie wyschnie na suszarce. Sprawdzajmy co jakiś czas, czy grzejniki nie są zapowietrzone. Nie przesadzajmy z temperaturą, nawet dla dzieci optymalne jest 19 -20 °C. Nie gorzej cieplej się ubrać i wtedy przystosować odpowiednią temperaturę w naszym lokalu. W nocy wystarczy wręcz 17-18 °C.
Oszczędzanie energii jest możliwe także zimą!
Jak widzimy, oszczędzanie energii to nie tylko odłączanie ładowarki z gniazdka, czy zastąpienie długich kąpieli szybkim prysznicem. Nie ma co zrzucać winy za wysokość naszych rachunków za prąd na niedługi dzień lub brzydką pogodę za oknem. O ile już wprowadzimy te albo inne sposoby spadku zużycia prądu lub gazu, to najlepiej na stałe. Dzięki temu staną się one dla nas i innych domowników rutyną. Za każdym razem można też dokonać zmiany sprzedawcy prądu. Oszczędzanie energii może nam przynieść jedynie dochody. Pamiętajmy, że dobre nawyki procentują przez cały rok.

Starasz się oszczędzać prąd codziennymi, więc nie musisz z tego rezygnować również zimą. Z całą pewnością jest to pora roku, gdy dni są krótkie, a chłód panujący za oknem przekonuje raczej do spędzania wolnego czasu w domu. Wydaje się, że oszczędzanie energii w tym okresie jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego. Wystarczy racjonalnie zorganizować swój czas w lokalu i wciąż cieszyć się niskimi rachunkami za energię elektryczną.

 

Urządzenia, które najbardziej zużywają prąd w naszych domach:

 

chłodziarko-zamrażarka,

kuchenka elektryczna,

zmywarka,

pralka,

czajnik elektryczny,

telewizor.

Jeśli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd, powinieneś pomyśleć o zmniejszeniu wykorzystania największych pożeraczy prądu. Na 100% nie ograniczymy zużycia lodówki, ponieważ jest ona włączona przez całą dobę. Możemy natomiast pomyśleć o lepszej klasie energetycznej przy zakupie takiego sprzętu. Warto prędko zamykać drzwi lodówki nie zastanawiając się, na co mam akurat ochotę.

 

Kuchenka elektryczna to urządzenie, które pożera dość dużo energii. Warto podkreślić, że wręcz sposób przygotowania posiłków ma ogromne znaczenie. Dlatego przygotowując jedzenie starajmy się optymalnie dostosować czas gotowania do produktu. Ciekawym wyjściem jest stosowanie szybkowaru do przyrządzania tych najbardziej czasochłonnych dań. Warto również zmniejszyć płomień pod garnkiem po zagotowaniu. Co istotne istotna jest także średnica garnka czy patelni. Najlepiej gdy płomień ogrzewa pełne dno naczynia. Gotujmy za każdym razem pod przykryciem, to skróci czas przyrządzania potraw. Gdy posolimy warzywa lub mięso pod koniec gotowania danie szybciej zmięknie.

 

Ci wiemy, że po zakupie zmywarki wzrosną rachunki za prąd, ale zmniejszy to ilość używanej przez moją firmę wody. Nie warto więc rezygnować z tego sprzętu, ale warto być świadomym, aby uruchamiać ją wyłącznie wówczas, gdy jest pełna. Naczynia, które nie wymagają gruntownego umycia, a wyłącznie przepłukania wodą nie muszą znaleźć się w zmywarce.

 

Jednakowo jak w wypadku zmywarki, także pralka potrafi znacznie zwiększyć zużycie energii. Uruchamiajmy ją tylko wtedy, gdy jest pełna. Nie ma co prać paru rzeczy wyłącznie dlatego, że akurat jutro chcemy ubrać te dokładnie sprecyzowane spodnie. Jeśli posiadamy wybraną taryfę G12 lub G12W, wstawiajmy pranie w tańszej strefie czasowej. Nic się nie stanie, kiedy z praniem zaczekamy do godziny 22 albo ubrania poleżą odrobinę dłużej do weekendu.

 

Czajnik elektryczny również ma możliwość być kłopotliwy, dlatego warto zapytać domowników czy mają ochotę na herbatę, niż grzać wodę parę razy. Jeżeli już posiadamy kuchenkę gazową, zwyczajny czajnik będzie bardziej opłacalny niż elektryczny.

 

Telewizor, w szczególności zimą, potrafi być włączony od rana do wieczora. W pewnych przypadkach kobiety i mężczyźni zajmują się czymś innym i żadna osoba niczego nie ogląda, a telewizor jest wyłącznie tłem do rozmowy. Włączajmy go wówczas, gdy de facto chcemy obejrzeć coś konkretnego jak przykładowo. transmisję meczu.

 

Zgaś za sobą światło!

To hasło, które ewidentnie kojarzy mi się z dzieciństwem. Ile razy matka krzyczała „zgaś za sobą światło”, kiedy ktoś chciał wyjść z kuchni zostawiając je nadal włączone. Wszakże i tak w tej samej chwili tam wrócę, więc po co na chwilę gasić światło? A po to w chwili obecnej, by oszczędzać energię. W tamtych czasach nie zostały one dostępne, niemniej jednak teraz nie występuje tu problem z zakupem żarówek energooszczędnych. Sięgajmy po nie, ponieważ one rzeczywiście zużywają mniej prądu. Pamiętajmy jednakże, że posiadanie takich żarówek to nie wszystko i nadal gaśmy konsekwentnie za sobą światło!

 

A co z ogrzewaniem?

Zmniejszyliśmy już rachunki za prąd, ale mamy ogrzewanie gazowe, a na dworze temperatury poniżej 0. Oszczędzanie gazu wydaje się być niemożliwe, gdy używamy go nie tylko w kuchni, ale także do ogrzania domu i wody. Na szczęście są niewątpliwe sposoby ażeby udało nam się zmniejszyć zużycie gazu w naszym domu. Bardzo dużo ciepła ucieka poprzez niedomknięte okna. Sprawdźmy to, jeżeli powinno się możemy je a przy tym uszczelnić.

 

Niewątpliwie właściwie każde pomieszczenie wymaga popularnego przewietrzenia. Trzeba to robić z głową. Pomieszczenia wietrzy się krótko, niemniej jednak w większości wypadków. Możemy na ten czas przykręcić grzejniki. Również gdy wychodzimy z lokalu mieszkalnego wyłączmy grzejniki lub przykręćmy je, nie musi być wszak gorąco gdy nas nie posiada. Nie zasłaniajmy niczym kaloryferów, pranie wyschnie na suszarce. Sprawdzajmy co jakiś czas, czy grzejniki nie są zapowietrzone. Nie przesadzajmy z temperaturą, nawet dla dzieci optymalne jest 19 -20 °C. Całkiem dobrze cieplej się ubrać i wówczas dostosować odpowiednią temperaturę w naszym mieszkania. W nocy wystarczy wręcz 17-18 °C.

 

Oszczędzanie energii jest możliwe też zimą!

Jak widzimy, oszczędzanie energii to nie tylko odłączanie ładowarki z gniazdka, czy zastąpienie długich kąpieli szybkim prysznicem. Nie warto zrzucać winy za wysokość naszych rachunków za prąd na krótki dzień albo brzydką pogodę za oknem. Jeśli już wprowadzimy te lub inne sposoby zniwelowania zużycia prądu albo gazu, to najlepiej na stałe. Dzięki temu staną się one dla nas i innych domowników rutyną. W każdej sytuacji można również dokonać zmiany sprzedawcy prądu. Oszczędzanie energii ma możliwość nam przynieść jedynie korzyści. Pamiętajmy, że dobre nawyki procentują przez cały rok.

 

2 myśli na temat “Zimą też można oszczędzać prąd”

  1. Tak nie zawsze da się szybko zamykać lodówkę, bo jak jest pełna to dylemat co przegryźć wygrywa z szybkim zamykaniem. Wiadomo, że wszystko z czasem się zużywa albo trzeba naprawiać, wtedy szybki telefon do elektryka Warszawa 24h najlepiej i w razie awarii problem rozwiązany.

  2. Oszczędzanie energii przez cały rok jest możliwe. Trzeba wyuczyć się odpowiednich nawyków i od razu inaczej będzie się patrzało na rachunek. Dodatkowo w razie usterek warto mieć sprawdzonego elektryka Warszawa tanio, bo wiadomo jak to w życiu jest, nie lubimy dużo płacić za jakiekolwiek naprawy.

Dodaj komentarz